Veš mašina ne cedi veš ukoliko dodje do mehaničkog kvara na odredjenim delovima iste. Primetićete možda i da ostaje voda u bubnju veš mašine. To je znak da je vreme da pregledate svoj uredjaj i pozovete servisera za veš mašinu. U nastavku teksta svakako ćemo detaljno objasniti šta je potrebno da proverite ako vam se veš ne cedi nakon pranja.
Veš mašina ne cedi veš – šta prvo uraditi?
Za početak treba pomenuti da svi delovi veš mašine imaju svoj vek trajanja i da je normalno da se s vremena na vreme pokvare. Dakle bez obzira da li imate Bosch, Gorenje, Beko, Ariston, Miele, Whirlpool, Samsung, LG veš mašinu ili neku drugu marku, ovakve stvari se dešavaju. Da postoji kvar na veš mašini primetićete u samom njenom radu. Na primer centrifuga ne radi, opcija otkuvavanja veša ne funkcioniše ili kao u ovom slučaju veš mašina ne cedi veš. Dobra vest je da se svi delovi lako menjanju i da u većini slučajeva ne morate da razmišljate o zameni mašine za veš. Takodje pojedina popravka veš mašine se uz malo veštine i alata može uraditi po principu uradi sam. Naravno, ako se ne snalazite sa majstorskim poslovima, uvek možete pozvati servis veš mašina. Kada veš mašina ne cedi veš to je obično znak da se voda vraća u bubanj i provera kreće od odvoda. Pre bilo kakve intervencije, mašinu isključite iz električnog napajanja.
Zapušen odvod veš mašine
Odvod je prvo što treba proveriti u ovom slučaju. Počnite od jednostavne stvari kao što je crevo za odvod vode iz mašine. Ponekad se crevo savije i onemogućava normalan protok vode iz mašine dalje u kanalizaciju. Proverite i da se odvodno crevo nije zapušilo. Ako je sve uredu, otvorite poklopac sa zadnje strene veš mašine. U ovom delu uočićete nešto deblje, rebrasto crevo. Napipajte ga kako biste ustanovili da li se voda zadržala u njemu. Ukoliko ustanovite da postoji vode, potrebno je da crevo ispraznite. Zapušeno rebrasto crevo je znak da se unutra zaglavio neki predmet. To su najčešće sitni predmeti koji ostaju u džepovima odeće koja se pere. Pre nego što ispraznite crevo, zaštitite motor veš mašine starom krpom, kako se ne bi pokvasio. Zatim odvrnite crevo, prljavu vodu iz bubnja ispustite u lavor i pregledajte dobro crevo kako bi ste pronašli predmet koji je napravio problem. Kada sete već skinuli rebrasto crevo, preporuka je da se ono dobro opere jer kroz njega prolazi sva prljava voda od garderobe koja se pere.
Voda u bubnju veš mašine – proverite pumpu i filter
Primetili ste da je bubanj veš mašine pun vode? To već može da znači ozbiljan problem sa pumpom. Ipak najpre proverite filter pumpe. Filter se nalazi iza malih vrata, smešten na prednjoj strani veš mašine, u donjem levom ili desnom uglu. Potrebno je odvrnuti ventil na filteru i na taj nači će izaći voda iz bubnja. Pre nego što odvrnete filter, postavite staru krpu na pod kupatila ispod veš mašine. Timećete sprečiti da voda poplavi kupatilo. Voda se inače zadržava u ovom delu, pa je potrebno prazniti filter, barem jednom mesečno. Nakon što voda isteče, izvadite filter i proverite ga. Uvek postoji mogućnost da se u filteru zaglavi neki manji predmet koji otežava rad mašine.
Zadržavanje vode u mašini za veš često bude znak i neispravne pumpe. Pumpa je izuzetno tiha tokom ciklusa pranja, tako da kvar na pumpi veš mašine možete konstatovati ako je bučna dok izbacuje vodu iz bubanja. S obzirom da programator kontroliše rad pumpe, veš mašina ne ispušta vodu ako postoji kvar na ovome delu. Kvar na programatoru mašine za veš i pumpi je uglavnom znak da ove delove treba zameniti ili popraviti. U ovom slučaju treba pozvati servis veš mašina, kako bi majstor za mašine za veš rešio nastali kvar.
Veš mašina ne centrifugira
Veš u mašini se cedi upravo zahvaljujući centrifugi. Ako veš mašina ne cedi veš, obratite pažnju da li se centrifuga pali tokom pranja. Kada mašina za veš ne centrifugira, to takodje može značiti probleme sa odvodom vode i zadržavanjem vode u bubnju, koje smo opisali u prethodnom delu teksta. Još jedan problem koji se javlja jeste kvar na remenu, to jest kaišu veš mašine. Da li je došlo do problema sa remenom, možete proveriti tako što ćete rukom pokrenuti bubanj. Po pravilu bubanj se okreće uz mali otpor. Ako tog otpora nema, potrebno je zameniti remen koji spaja motor i bubanj veš mašine.
Veš mašina ne cedi veš
Kada nakon završenog ciklusa pranja primetite da je veš pun vode to je znak da veš mašina ne cedi veš. Ukoliko vam je potreban servis veš mašine Whirpool, Indesit, Candy, Gorenje, Bosch, Beko, Vox ili neke druge pozovite nas. Bilo da veš mašina ne centrifugira, ne izbacuje vodu, ne uzma prašak i omekšivač majstor će tačno dijagnostikovati uzrok kvara i otkloniti ga stručno.