Veš mašina trese na centrifugi kad je kvar na ležaju, amortizerima, remenu ili ako mašina za veš nije nivelisana. Zbog ovih kvarova dešava se da veš mašina krene da lupa pri centrifugi, da se pomera, postaje bučna ili se čuje neprijatno zujanje. Ovu vrstu kvara na mašini za veš može da reši isključivo stručno lice, pa je potrebno pozvati servis veš mašina.
Veš mašina trese na centrifugi
Bilo da imate Gorenje, Bosch, Whirlpool, Beko, Candy, Vox veš mašinu, nemojte se iznenaditi kao jednog dana počne da rese na centrifugi. Ovo se dešava na mašinama za veš nakon korišćenja duži vremenski period. Čestim ubacivanjem u bubanj veš mašine veće količine veša od dozovoljenog stvara se opterećenje. Zbog toga lager, amortizer, kaiš na veš mašini može biti brže oštećen nego što je to proizvodjač predivideo. Da bi mašina za veš bila u funkciji kada se dogodi da trese pri centrifugi prvo treba uraditi dijagnostiku kvara i ukoliko je potrebno zameniti deo koji je oštećen.
Veš mašina lupa pri cenrifugi
Lupanje pri centrifugi jako utiče na rad mašine za veš. Kako na pranje šarenog veša, tako i na pranje belog rubllja tokom otkuvavanja. Ukoliko postoji problem, veš mašina će početi da trese i lupa već na početku pranja, stim što će vrhunac dostići kada se uključi program centrifuge, što je logično. Postoji nekoliko razoga zbog čega se ova pojava dešava. Problem sa amortizerima uzrokuje pomeranje, zujanje i lupanje veš mašine. Ako se utvrdi da je amortizer oslabio ili oštećen, potrebna je zamena amortizera na veš mašini. Takodje u slučaju da veš mašina lupa pri centrifugi dok cedi veš treba proveriti kaiš. Može se desiti da je remen previše zategnut i tada je dovoljno da se malo olabavi kako bi se problem lupanja rešio.
Krčanje i prevelika buka dok mašina za veš centrifugira
Oštećen ležaj na bubnju, iskrivljena osovina bubnja, loše nacentriran bubanj mogu biti razlog zašto veš mašina krči i stvara veliku buku dok centrifugira. Kada se mašina za pranje veša često koristi mora se voditi računa o količini prljavog veša koja se ubacuje u bubanj. Ako je bubanj predvidjen za količinu garderobe od 5, 7 ili više kilograma morate ispoštovati upustvo proizvodjača. Na svakom uputstvu postoji stavka koja ukazuje koliko kilograma veš je dozvoljena za svaki program pranja. Bilo da perete odeću, posteljinu, od vune, svile, sintetike, pamuka pratite uputstvo za dozvoljenu količinu veša koju perete. Opterećenje bubnja na veš mašini dovešće do krivljenja njegove osovine, pomeranja iz ležišta i oštećenja ležaja. U slučaju da ne pozovete majstora za veš mašinu kada primetite da je mašina za veš previše bučna dok centrifugira i odlažete popravku može doći do većg kvara. Tada popravka veš mašine Gorenje, Indesit, Bosch, Candy, Whirlpool i ostalih usled velikog oštećenja može biti neisplativa.
Veš mašina se pomera sa svog mesta na centrifugi
Kada pronadjete mašinu za veš na sredini kupatila dok centrifugira ne mora da znači da je u pitanju mehanički kvar. Prvo proverite da li je mašina za veš dobro iznivelisana. Ukoliko niste sigurni da je mašina u ravnom položaju poslužite se libelom. Sve mašine za veš imaju podesive nogare da bi se uradilo nivelisanje veš mašine. Ako nožice nisu podešene pravilno i ne stoje ravno na pločicam u kupatilu dolazi do pomeranja mašine u programu centrifuge zbog loše nivelacije. Neravnomerno rasporedjen veš u bubnju naročito kada se pere ćebe, jorgan, zimaska jakna i slično može dovesti do pomeranja veš mašine iz svog mesta dok radi centrifuga.
Problem sa novom veš mašinom dok centrifugira
Ono što treba da znate jeste da svaka nova mašina poseduje takozvanu blokadu. U pitanju su obični zavrtnji koji pored zaštitnog stiropora služe da sačuvaju bubanj od oštećenja prilkom transporta veš mašine. Pre povezivanja mašine za veša na vodu i strujnu instalaciju treba da se bubanj odblokira. U slučaju da se ne uradi deblokada veš mašine i pustite je ciklus pranja ona će vibrirati tokom rada a naračito kada se uključi centrifuga.